Tartu pargid ja puiesteed. Enriko Talvistu Ove Maidla

24,49 €


Autor: Enriko Talvistu, Ove Maidla
Formaat: Kõva kaas
Lehekülgi: 216
Kirjastus: Hea Lugu
ISBN: 9789916646083
Ilmumisaeg:
Mõõdud: 220mm x 220mm

Tartu pargid ja puiesteed

Kunstiajaloolasest autor Enriko Talvistu tutvustab raamatut nii: „Tartu on aja jooksul muutunud üsna roheliseks linnaks. Selles raamatus vaatame, kuidas see on toimunud.

Kirjutades keskendusin linna- ja linna piiridesse sulanud mõisaparkide tekkele ja arengule enam kui 200 viimase aasta jooksul. Ka puiesteed on jätnud linnajagudele oma iseloomuliku ilme ja alleedel on oma saamislugu.

Suuremaid kavandatud parke tutvustades jätsin kõrvale väikesed juhuslikud haljasalad, kuid ka Tartu kalmistud ja ülikooli botaanikaia, kuna need vajavad omaette käsitlusi. Kunstiajaloolasena ei ürita ma tutvustada Tartu parkide liigirikkust, õnneks on mitu suurteost seda on juba teinud.

Katsun kirjeldada pargikujunduslikke eripärasid, mis on seni veel märgatavad, ehkki kipuvad juba kaduma. Juhin tähelepanu puuderidadele jt detailidele, mis reedavad veel kunagisi teostusi. Vanade plaanide asmel tahan näidata, mis on kunagi kavandatust linnaruumis veel alles. Loodus katab ju kunagi loodu ruttu oma varjava vaibaga.

Raamat on mõeldud rahulikuks vaatlemiseks ja järelmõtlemiseks, et lugeja oskaks Tartu parkides ja puiesteedel jalutades avastada ja aru saada põhjuslikest seostest, miks asjad just nii välja näevad.

Loodan, et tulevikus on Tartu linnajagudes rohkem väikeseid jalutuskäigu kaugusel asuvaid parke ja et uuendatavates parkides on järjest rohkem näha muutunud keskkonnamõtlemist.”

Suurema osa raamatus kasutatud fotodest on teinud Ove Maidla 2020. aastal.

Samast kategooriast