Sõsara sõrmeluud. Naised Eesti muinasjuttudes. Merili Metsvahi

24,60 €


Koostaja: Merili Metsvahi
Toimetaja: Merit Kask, Riste Uuesoo
Illustraator
Britt Samoson
Formaat: Kõva kaas
Lehekülgi: 232
Kirjastus: Hunt
ISBN: 9789949731916
Ilmumisaeg:
Mõõdud: 200mm x 280mm

Sõsara sõrmeluud

Naised Eesti muinasjuttudes

Folklorist Merili Metsvahi koostatud muinasjutukogu “Sõsara sõrmeluud” tutvustab meie rikkalikku pärimust uue nurga alt, pakkude lugemiseks muinasjutte, kus keskseks tegelaseks naine. 

Eesti Rahvaluule Arhiivist pärit fantaasiarohked lood haaravad nii mahlaka jutustamislaadi kui ka tavapäratute süžeedega, viies meid salapärasesse ning metsikusse maailma, kus inimesed vanapaganatega kõrvuti elavad. Kõige varasemad Eestis kirja pandud muinasjutud pärinevad 19. sajandi algusest ja huvitaval kombel on neist enamike peategelaseks naine. See on Euroopas haruldane ja viitab naise tugevale positsioonile ühiskonnas. Ka naiste kujutamisviis kohalikes juttudes erineb vendade Grimmide ja Charles Perrault’ lugudest. Siingi on jutustatud lugu kuldse kingaga vaeslapsest, keda võõrasema ja võõrasõed kiusavad, ent loo "Sõsara sõrmeluud” peategelane pole mingi tavaline Tuhkatriinu, vaid tüdruk, kes oma õnne eest võitleb. 

Merili Metsvahi jutustas valitud lood tänapäeva lugeja jaoks arusaadavasse keelde ja varustas need kommentaaridega. Säilinud on lugude algne karedus, mis tavapäraselt muinasjutte avaldades välja toimetakse. Nii on laste õhtuseks unejutuks nii mõnigi lugu ehk liigagi tummine. 

Raamatu on illustreerinud hinnatud disainer ja illustraator Britt Samoson (“Hobune Henri unenägu”).

Samast kategooriast