KANDLE-JUSSI EHK JOHANNES ROSENSTRAUCHI MUUSIKAPÄRAND

KANDLE-JUSSI EHK JOHANNES ROSENSTRAUCHI MUUSIKAPÄRAND

Autor: Guldžahon Jussufi

Kirjastus: EESTI KIRJANDUSMUUSEUM

Kategooria: Eesti rahvakultuur
2016 aasta

Hindad

Rahva Raamat
22.25€
Hetkel pole saadaval
Apollo
23.89€
Osta
Kas teadsite, et Eesti kandlemaailmas on üks nimi, mis sädeleb erilise tähendusega? See on Johannes Rosenstrauch, tuntud ka kui Kandle-Juss, kelle muusikapärand on talletatud raamatus "Kandle-Jussi ehk Johannes Rosenstrauchi muusikapärand", mille autoriks on Guldžahon Jussufi. See teos avab ukse Kandle-Jussi põnevasse ja mõnevõrra müstilisse maailma, tuues teieni tema eluloo, loomingulise pärandi ja erakordse karjääri kandlemängijana.

Johannes Rosenstrauch sündis 1891. aastal Virumaal, Kadrinas, ja juba noorena tõmbas ta tähelepanu oma ainulaadse kandlemängu ja värvika isiksusega. Eriti jäi ta silma 1920. aastatel, kui ta osales August Pulsti eestvedamisel rahvamuusikute ringreisidel. Kandle-Jussi käekiri oli nii eriline, et ta sai võimaluse saata rahvatantsijaid Tallinna Võimlemise Instituudi juures ning isegi esineda raadiosaadetes. Üks meeldejäävamaid hetki oli, kui ta mängis raadioeetri kaudu pala "Eestimaa, mu isamaa" pärast kommunistlikku riigipööret 1940. aastal.

Kandle-Jussi talent viis ta esinema suurtele rahvakunstiüritustele nii Eestis kui ka välismaal, Soomes ja Saksamaal, tihti koostöös Ernst Idla tantsurühmadega. Tema panus eesti rahvamuusikasse oli nii märkimisväärne, et ta inspireeris isegi helilooja Eduard Tubinat, kes lõi klaveritsükli "Neli rahvaviisi minu kodumaalt", mõjutatuna just Kandle-Jussi loomingust.

Kandle-Jussi looming on jätnud jälje ka teistele heliloojatele. Näiteks tema kuulus "Vändra polka" on inspireerinud Arvo Pärti, Eik Toivi ja Adolf Vedrot looma kooriseadeid. Hoolimata sellest, et Kandle-Juss pidi 1944. aastal Rootsi põgenema, jätkas ta aktiivset suhtlust eesti kultuuriringkondadega, sealhulgas muusikutega. Ilmar Toigre eestvedamisel salvestati tema muusikat 1950. aastatel Rootsis, ja need salvestised jõudsid poolsalaja Eestisse, kus enamik neist on nüüdseks osa Eesti Rahvaluule Arhiivist.

Kuigi Kandle-Juss lahkus meie seast 1958. aastal, enne kui Eestiga suhtlemine taas võimalikuks sai, on tema muusikapärand jäänud elavaks ja oluliseks osaks meie kultuuriloost. "Kandle-Jussi ehk Johannes Rosenstrauchi muusikapärand" on teie võimalus sukelduda selle erakordse muusiku elu ja tööde sügavustesse, avastades tema unikaalseid helimaastikke ja kultuuripärandit, mis on jätkuvalt oluline tänapäeva Eesti muusikas.