-20%
Astrid Lindgren. Päev nagu elu

30,87 €
24,70 €


Autor: Jens Andersen
Tõlkija: Tiina Toomet
Formaat: Kõva kaas
Lehekülgi: 432
Kirjastus: Koolibri
ISBN: 9789985038734
Ilmumisaeg:
Mõõdud: 170mm x 240mm

Astrid Lindgren. Päev nagu elu

„Päev nagu elu“ põhineb kirjavahetusel ja päevikumärkmetel, mis said avalikuks pärast kirjaniku surma.  Anderseni raamat on avameelne ja viib meid naerusuise lastekirjaniku fassaadi taha. Pooleteise aasta jooksul kohtus ja vestles Andresen ka Astrid Lindgreni tütre Karin Nymaniga ja teiste Astridile lähedaste inimestega.

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palmi arvates on raamat kohati nii avameelne, et vaevalt oleks sellise teose kirjutanud rootslane.

Astrid Lindgren on pärast "Vendade Lõvisüdamete" ilmumist kerkinud surmateemalises debatis öelnud: „Laps ei karda veel surma. Ta kardab seda, et teda jäetakse üksi.“ Lindgren, kes mõistis nii hästi laste hingeelu, oli noorena sunnitud loobuma oma pojast ja jätma ta kasuperesse. Anderseni raamatus ja raamatu arvustustes on analüüsitud ka seda rasket, kirjanikku sügavalt mõjutanud perioodi.

Andersenil on õnnestunud luua objektiivne, köitev ja vahetu pilt paljuski vastuolulisest isiksusest. Päevikukatkendite ja kirjade kaudu tuleb biograafias esile Lindgreni nukrameelne, illusioonidevaba, inimese eksistentsiaalse üksinduse üle mõtisklev pool.
Näeme Astrid Lindgrenit kui silmapaistvat inimest, kelles oli ühendatud tohutu energia, särav elurõõm, enesekindlus ja sihipärasus, ning teiselt poolt nukrameelsus, melanhoolia, ajutine depressiivsus, samuti sügav kaastunne ja kaasaelamine.

Samast kategooriast